• by

Čo očakávať od súťaže gitaristov?

Vyspovedali sMe ĽUBA, ktorý sa zúčastnil všetkých ročníkov

Skúsenosti a dojmy z účasti na súťaži gitaristov, a to ako mu súťaž pomohla v jeho ďalších krokoch nám prezradil Ľubomír Haršány, ktorý sa súťaže zúčastňuje od prvého ročníka. Takisto je bývalým gitaristom kapely Odin´s Ravens, projektu Vypálen a v súčasnosti pracuje na svojom vlastnom projekte Lubo Skald. Debutový album tohto projektu si môžeš vypočuť aj na Spotify.

Ľubomír - Súťaž amatérskych gitaristov

Aké si mal očakávania od prvého ročníka Súťaže amatérskych gitaristov?

V prvom rade som očakával, že zahrám o niečo lepšie. Ale spomínam na to s humorom. Išiel som tam po približne troch mesiacoch hrania a rozhodol som sa zahrať cover na Beatles. Bol to taký typ coveru, že ani nešlo spoznať o aký song išlo. Porotcovia mi dali super rady, makať na rytme, dávať si pozor, ako znejú akordy a podobne. Na (ne)šťastie je z toho záznam na youtube, ktorý, keď si pozriem, tak sa červenám jak hovädo, ale na druhej strane som rád, aký obrovský progres odvtedy počujem. V tom najlepšom zmysle mi preplo a začal som si užívať akékoľvek vystupovanie pred publikom. Takže moje očakávania boli aj naplnené, aj nie, ale posunulo ma to.

Aj keď si nevyhral, čo ti súťaž ponúkla?

Ani do jedného ročníka som nešiel s cieľom vyhrať. A to nevravím ako nejakú typickú fejkovú skromnosť. Vždy som si uvedomoval, že tam budú iní machri, a tak aj bolo, a keď sa vyhlasovali víťazi, tak som na svoje meno nečakal. Pre mňa to sú príležitosti vystúpiť, užiť si pódium, vypočuť si dobré rady a pobaviť ľudí. Či už krásou hry alebo failom v hre, to je jedno. Kým sa baví publikum, ja som spokojný. Od súťaže som bársčo nahral a odohral nejaké koncerty s kapelou aj ako gitarista, aj ako frontman. Každý som si užíval naplno, a tak to je aj so súťažami.

Začal si na sebe poriadne pracovať. Ako si sa posunul od prvého ročníka?

Nie som síce žiadny virtuóz ani najlepší shredder, ale pomaly nachádzam svoj štýl, svoje silné, ale aj slabé stránky, radosť z hry, aj strasť z cvičenia. Najväčší posun je za tie roky v mojom duševnom nastavení, to sa stále rozvíja. Hudbu robím pre radosť, nesúťažím ani v rýchlosti, ani v technike. Carlos Santana je jeden. Django Reinhardt bol jeden a Steve Vai je jeden. Naučil som sa nerobiť z hudby šport a neísť si po medailu za rýchlosť. Hudba je pre mňa relax, sebarealizácia a radosť, ktorú môžem robiť aj v súkromí, aj v spoločnosti. A to sa dá aj s dvoma akordami.

Myslíš si, že do tretice, už uspeješ v Súťaži amatérskych gitaristov? Čo tento ročník predvedieš?

Nemyslím si ani tam nejdem kvôli tomu. Zahrám úplne jednoduchú vlastnú skladbu z môjho albumu Lubo Skald, ktorá sa volá Fimbulvetur. Má zaujímavý príbeh, napísaná bola na gitare, na albume ju hrám na írskom bouzouki a na súťaži samozrejme zahrám opäť na gitare. Je to jednoduchá melodická skladba, ktorá síce nijak zvlášť nederie prsty, ale mne osobne sa počúva dobre, pri všetkej skromnosti samozrejme. Ak bude porota hodnotiť techniku, tak som bez šance, ale ak nejaký subjektívny pocit, tak uvidíme. Každopádne, bude to prvé vystúpenie, kde zahrám tvorbu z Lubo Skald repertoára, a to je to podstatné.

Čo by si odkázal tým, čo váhajú sa do súťaže gitaristov prihlásiť? Možno si niekto neverí či má strach z posmechu, čo by si im odkázal?

Ja by som to parafrázoval Marka Twaina. Málokedy ľutujeme to, čo robíme, ale skôr to, čo neurobíme. Na súťaži boli gitaroví géniovia, showmani, ale aj ľudia, ktorí sa rozklepali od nervov, zahrali falošne, zaspievali falošne a podobne. Nikto za to neodišiel zbitý ani vysmiaty. Hudobníci sú komunita, rodina, ktorá sa navzájom podporuje. Aj kritika od poroty smeruje skôr do pozitívna a do dobrých rád, nikto to tam nedal „na Haberu“. Takže určite to stojí za to. Aj nové kontakty a známosti sa dajú nadviazať.

V čom vidíš hlavné výhody súťaže gitaristov a v čom myslíš, že by sa súťaž mala ešte posunúť dopredu?

Ako som už spomínal, najdôležitejšie podľa mňa je, že si môžu začiatočníci aj pokročilí zahrať pred publikom, zajamovať s kolegami hudobníkmi a proste si užiť bomba večer. Súťaž gitaristov je podľa mňa super taká aká je, ale jakožto multiinštrumentalista by som uvítal niečo so širším záberom, nejakú „súťaž hudobníkov“. Sám hrám na viac vecí a poznám ľudí, čo síce nie sú gitaristi, ale majú, čo ukázať. Možno také dačo existuje, možno nie, každopádne ja by som si to skúsil na sto percent 😊

Ak chceš aj ty získať skúsenosti s hraním pred publikom, posunúť sa v hre na gitaru alebo získať feedback od poroty, tak sa zaregistruj do súťaže amatérskych gitaristov a predveď svoj talent. Registrovať sa môžeš vyplnením registračného formulára tu.
Súťaž gitaristov sa bude konať už 06. 02. 2021 v Piešťanoch (podnik La Musica).
Viac informácií o súťaži gitaristov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *